^ Do góry ^

!!! PROMOCJA !!! OKNA, DRZWI, BRAMY GARAŻOWE !!! DZWOŃ - 82 565 85 55,509 252 788, 517 316 483

10 lat firmy ANDORA

!!! PROMOCJE !!!

Abakus logo b1

domel logo1

KRISPOL

Profile

brugmann logo1

GEALAN logo

mosquito1

KRISPOL

Klamki

gamet logo400

VDS

Było tu już osób - 16782

Okna

Okno – element, konstrukcja zamykająca otwór w ścianie lub w dachu, służący do oświetlenia i przewietrzania pomieszczeń.

 Historia - Początkowo otwór w ścianie spełniał rolę prymitywnego okna. Później zaczęto go wypełniać zwierzęcą skórą, drewnem czy tkaniną. Dodano następnie okiennice, które można było zamykać i otwierać. Z czasem funkcją okna było nie tylko umożliwienie dostępu światła do wnętrza, ale ochrona przed czynnikami atmosferycznymi. Okna pełniły też funkcję dekoracyjną, wzbogacając formę architektoniczna elewacji budynku. Z czasem w świetle okna zaczęto montować pionowe przegrody, słupki, które łączyły kawałki szkła za pomocą ołowiu. Po raz pierwszy szkło do okien zastosowali Rzymianie. Szklane okna były preferowane przez Europejczyków, podczas gdy okna papierowe, bardziej ekonomiczne, stosowane były w starożytnych Chinach, Korei i Japonii. W Anglii okno szklane weszło w powszechne użycie z początkiem siedemnastego wieku. Współczesne okna wielkopowierzchniowe zaczęto produkować po udoskonaleniu technik przemysłowej produkcji szkła.

 Elementami z których składa się okno są:

  • rama zamontowana w ścianie, tzw. ościeżnica
  • skrzydło okienne – część ruchoma mocowana do ramy za pomocą zawiasów. W zależności od ilości skrzydeł okna nazywamy jednoskrzydłowymi, dwuskrzydłowymi itd.
  • wypełnienie ramy skrzydeł okiennych: najczęściej tafla szkła (szyba) pojedyncza lub podwójna (czasem potrójna), a do XVII wieku - błony okienne.

Źródło: pl.wikipedia.org

Abakus logo b1             domel logo1